12 listopada w Krakowie, podczas dorocznego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju nasza szkoła po raz trzeci z rzędu otrzymała prestiżowy Międzynarodowy Certyfikat „Zielona Flaga”, potwierdzający najwyższą jakość działań na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. Certyfikat przyznano nam tym razem na okres trzech lat, notując tym samym naszą szkołę na liście najlepszych szkół w skali międzynarodowej.
W roku szkolnym 2015/16 realizowane były w naszej szkole dwa priorytetowe obszary tematyczne: Żywność – odpowiedzialność oraz Transport i aktywność ruchowa. Przeprowadziliśmy w obrębie tych tematów szereg działań edukacyjnych, promocyjnych i praktycznych. W realizacji tych zagadnień pomagają nam projekty edukacyjne, takie jak: „Szkoła Promują Zdrowie, „Żyj smacznie i zdrowo”, „Trzymaj formę”, „Mleko w szkole” „Odblaskowa Szkoła”, „Rowerem do szkoły”, Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ponadto tematyka ta jest podejmowana na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, apelach szkolnych, projektach gimnazjalnych, imprezach integracyjnych itp.
Oprócz wymienionych priorytetów nadal realizujemy tematy związanych z ochroną wody, gleby, klimatu, bioróżnorodności, gospodarki odpadami. W placówce monitorujemy zużycie energii, wody, gazu, papieru. Organizujemy zbiórki surowców wtórnych; baterii, makulatury, aluminium, plastikowych zakrętek. Dbamy o przyszkolne tereny zielone. Bierzemy udział w ekoakcjach: „Sprzątanie Świata”, „Święto Drzewa”, „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”, „Dzień Ziemi”, „Dzień ochrony środowiska”, „Godzina dla Ziemi”. Organizujemy debaty ekologiczne, konkursy, wyjazdy i zajęcia terenowe oraz inne, ciekawe ekoimprezy. W szkole przez cały rok obecne są plakaty i gazetki promujące ochronę przyrody. Dyrekcja szkoły dokłada starań, aby obiekt szkolny był ekologiczny. Szkoła jest ogrzewana gazem, posiada zewnętrzną termoizolację, energooszczędne oświetlenie i nowe okna. Na terenie szkoły segregujemy odpady. Aby uzyskać certyfikat, musieliśmy spełnić bardzo wymagające kryteria. Najważniejszy z nich zakłada jak największe zaangażowanie i współpracę w realizacji działań uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników administracji szkolnej. Nasza szkoła jest pierwszą i jak dotąd jedyną szkołą w powiecie oświęcimskim, która może szczycić się posiadaniem Zielonej Flagi.
Zielona Flaga jest tytułem międzynarodowym, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco – Schools. W programie uczestniczą szkoły z 58 krajów: Europy, Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Oceanii. Jest to największy, światowy związek szkół.
12 listopada 2016r. Jolanta Chmura
W poniedziałek – 12 października w Krakowie odbył się już XIII Zjazd Szkół, które zostały wyróżnione prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem Zielonej Flagi oraz certyfikatem krajowym Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej za rok szkolny 2014/15.
Aż 273 placówki z całego kraju zostały uhonorowane certyfikatami, potwierdzającymi najwyższą jakość działań dla zrównoważonego rozwoju. Wśród wyróżnionych jest również nasza szkoła. Nasz zespół szkolny podejmował działania w obrębie obszarów: zdrowa żywność i bioróżnorodność.
Spotkanie było wspaniałą okazją, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, dokonać podsumowania działań, ale przede wszystkim był to czas wspólnego świętowania sukcesu.
12 października 2015r. Jolanta Chmura, Gabriela Szafraniec
29 września w Krakowie, podczas dorocznego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju (Eko Schools PL), 219 szkół z całej Polski uhonorowanych zostało prestiżowym certyfikatem, potwierdzającym najwyższą jakość działań na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju – Międzynarodową Zieloną Flagą. W gronie laureatów jest również nasza szkoła. 58 szkół otrzymało krajowy certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.
W roku szkolnym 2013/14 realizowane były w naszej szkole dwa priorytetowe obszary tematyczne: Zdrowa żywność i Energia. Przeprowadziliśmy w obrębie tych tematów szereg działań edukacyjnych, promocyjnych i praktycznych. Ponadto realizowaliśmy też inne tematy, związane z ochroną wody, klimatu, bioróżnorodności, gospodarką odpadami, zrównoważonym transportem. Aby uzyskać certyfikat, musieliśmy spełnić bardzo wymagające kryteria. Najważniejszy z nich zakłada jak największe zaangażowanie i współpracę w realizacji działań uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników administracji szkolnej. Nasza szkoła jest pierwszą i jak dotąd jedyną szkołą w powiecie oświęcimskim, która może szczycić się posiadaniem Zielonej Flagi.
Zielona Flaga jest tytułem międzynarodowym, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco – Schools. W programie uczestniczą szkoły z 58 krajów: Europy, Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Oceanii. Jest to największy, światowy związek szkół.
Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum realizowali w roku szkolnym 2013/2014 zadania programu edukacyjnego „Zdrowe Jedzenie w Mojej Szkole i na Moim Stole” organizowanego przez Fundację „Partnerstwo dla Środowiska” i Carrfour Fundation. W ramach konkursu na grant, po przedstawieniu planu działań, otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację programu. Podjęto szereg działań edukacyjnych, promocyjnych i praktycznych, zmierzających do poprawy żywienia naszych uczniów. Przeprowadzono szkolny audyt żywieniowy i ankietę badającą preferencje i nawyki żywieniowe uczniów. W szkole odbyły się między innymi: spotkania z Panią dietetyk, konkursy i warsztaty, nt. zdrowego odżywiania, wystawa literatury, zdrowy pokaz mody w Dniu Ochrony Środowiska. Opracowano Szkolny Kodeks Zdrowego Odżywiania i umieszczono go na gazetce ściennej. Uczniowie wraz z wychowawcami celebrowali wspólne, zdrowe, drugie śniadania. Z okazji Dnia Dziecka rodzice zaserwowali nam zdrowy poczęstunek w postaci owoców i jogurtów. Sklepik szkolny otrzymał nową nazwę – teraz nazywa się „Wesołe Jabłuszko”. Aby ułatwić uczniom odróżnianie dobrej żywności od niezdrowej, półki ze zdrowym jedzeniem w sklepiku szkolnym ozdobiono uśmiechniętymi jabłuszkami.
Pozostaje mieć nadzieję, że nasze działania przyczynią się po poprawy nawyków żywieniowych uczniów, którzy w trosce własne zdrowie będą odżywiać się prawidłowo. Tematyka zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia będzie kontynuowana w naszej szkole w przyszłym roku szkolnym.
Jolanta Chmura
Pomimo niskiej temperatury powietrza, w poniedziałkowy poranek 5 maja 2014r. na Rynku Głównym w Oświęcimiu było bardzo gorąco. A to za sprawą uczniów z Podlesia, którzy wśród okrzyków radości i zachwytów uroczyście otworzyli mobilne centrum nauki „Planeta Energii” dla mieszkańców Oświęcimia. Przecięcia wstęgi dokonał najmłodszy uczestnik programu – Karol Malinkiewicz. Po przekroczeniu bram miasteczka „planetowicze” otrzymali liczne gratulacje, dyplomy oraz nagrody. Miłe słowa skierowali do nas między innymi: organizator konkursu Pani Marta Dankowska, Wójt Gminy Przeciszów Pan Bogdan Cuber, Prezydent Oświęcimia Pan Janusz Chwierut. Następnie wyruszyliśmy w energetyczną wyprawę po wiedzę o prądzie elektrycznym.
Wizyta „Planety Energii” w Oświęcimiu była nagrodą w zorganizowanym przez Grupę „Energa” ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej i ekologii wśród najmłodszych. Uczniowie z Podlesia są zwycięzcami konkursu, dzięki czemu mieszkańcy Oświęcimia i okolic mogli poznać „Planetę Energii”.
Co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne? Jak płynie prąd w przewodzie? W jaki sposób można wytworzyć energię elektryczną w dużych ilościach? Jak bezpiecznie i racjonalnie z niej korzystać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali ci wszyscy, którzy zechcieli wyruszyć w niezwykłą podróż do krainy prądu. W godzinach popołudniowych w centrum nauki gościli mieszkańcy Oświęcimia, którzy aktywnie włączyli się do akcji „Sztafeta 10 miast” i walczyli o dodatkową nagrodę dla naszej szkoły.
Przez dwa dni wizyty w Oświęcimiu miasteczko odwiedziło niemal 2,6 tys. dzieci i 900 dorosłych. Ogromnie cieszy nas, że zarówno najmłodsi, jak i starsi mieszkańcy miasta tak chętnie uczyli się o energii elektrycznej.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w osiągnięciu tego sukcesu: nauczycielom, rodzicom i uczniom. Szczególnie serdeczne podziękowanie składamy Wójtowi Gminy Przeciszów, Panu Bogdanowi Cuberowi, który ufundował koszulki dla naszych uczniów, w związku z czym nasza miejscowość była godnie reprezentowana.
6 maja 2014r. Jolanta Chmura
„Zielona Flaga” jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco – Schools. W programie uczestniczy ponad 15 tys. szkół z 57 krajów: Europy, Afryki, Ameryki, Azji, Australi i Oceanii. Przepustką do otrzymania międzynarodowej Zielonej Flagi jest posiadanie krajowego Certyfikatu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologiczne oraz wykazanie się aktywną działalnością na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju. W związku z tym, że Certyfikat LCAE już posiadamy, przyszedł czas na Zieloną Flagę.
Program Szkoły dla Ekorozwoju (Eco – Schools PL) określił na rok szkolny 2013/2014 trzy obowiązkowe priorytety. Są to: zdrowa żywność, transport i aktywność oraz energia. Propagujemy spożywanie, wartościowej, smacznej, zdrowej żywności oraz będziemy dążyć do zwiększania dostępu do zdrowej żywności w sklepiku szkolnym. Promujemy proekologiczne rozwiązania transportowe, w tym szczególnie modę na rower. Zwracamy uwagę na potrzebę oszczędzania energii elektrycznej w szkole i domu oraz możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii. W realizacji tych zagadnień pomagają nam projekty edukacyjne, takie jak: „Żyj smacznie i zdrowo”, „Trzymaj formę”, „Mleko w szkole” „Planeta Energii”, „Odblaskowa Szkoła”, „Rowerem do szkoły”, Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ponadto tematyka ta jest podejmowana na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, apelach szkolnych, projektach gimnazjalnych, imprezach integracyjnych itp.
Oprócz wymienionych priorytetów nadal realizujemy tematy związanych z ochroną wody, gleby, klimatu, bioróżnorodności, gospodarki odpadami. W placówce monitorujemy zużycie energii, wody, gazu, papieru. Organizujemy zbiórki surowców wtórnych; baterii, makulatury, aluminium, pustych tonerów, plastikowych zakrętek. Dbamy o przyszkolne tereny zielone. Bierzemy udział w ekoakcjach: „Sprzątanie Świata”, „Święto Drzewa”, „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”, „Dzień Ziemi”, „Dzień ochrony środowiska”, „Godzina dla Ziemi”. Organizujemy debaty ekologiczne, konkursy, wyjazdy i zajęcia terenowe oraz inne, ciekawe ekoimprezy. W szkole przez cały rok obecne są plakaty i gazetki promujące ochronę przyrody. Dyrekcja szkoły dokłada starań, aby obiekt szkolny był ekologiczny. Szkoła jest ogrzewana gazem, posiada zewnętrzną termoizolację, energooszczędne oświetlenie i nowe okna. Na terenie szkoły segregujemy odpady.
Zapraszamy wszystkich do pomocy przy wdrażaniu tego przedsięwzięcia. Program Eco – Schools polega na współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników administracyjnych szkoły, a nad całością czuwa szkolny koordynator. Naszym celem jest nie tylko tworzenie aktywnego środowiska wychowawczego dla młodzieży, ale również pobudzanie i skupianie aktywności społecznej mieszkańców. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który możemy zadbać tylko my sami, nikt inny za nas tego nie zrobi.
12 listopada 2013r. szkolny koordynator: Jolanta Chmura
w powiecie oświęcimskim dla Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w Przeciszowie Podlesiu
W roku szkolnym 2012/2013 społeczność naszej szkoły przystąpiła do programu Szkoły dla Ekorozwoju (Eco – Schools PL), w ramach którego ubiegaliśmy się o tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. 13 września 2013r. Kapituła Programu SdE zadecydowała o przyznaniu 255 ekocertyfikatów dla szkół i przedszkoli z całej Polski. Wśród wyróżnionych placówek jest również nasza szkoła. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się 11 października 2013r. w Krakowie.
Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej otrzymują szkoły, które w szczególny sposób pobudzają i skupiają aktywność społeczną mieszkańców oraz przez przykład i działanie tworzą aktywne środowisko wychowawcze dla młodzieży. Tytuł Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej jest pierwszym stopniem do certyfikacji szkół międzynarodowym Certyfikatem „Zielona Flaga”.
O szczegółowych działaniach, które otworzyły nam drogę do certyfikatu można przeczytać w Kalendarium. Zapraszamy też do obejrzenia zdjęć w Galerii.
14 października 2013r. szkolny koordynator: Jolanta Chmura
SEGREGACJA ODPADÓW – to oddzielenie ze strumienia odpadów surowców wtórnych takich jak aluminium, szkło, plastik i papier. Surowce te mogą być powtórnie przetworzone na nowe przedmioty, czyli poddane recyklingowi.
Na korytarzach parteru i I piętra budynku szkolnego ustawiano pojemniki do segregacji szkła, butelek plastikowych i puszek. W klasach segregujemy papier.
Zachęcamy wszystkich do segregacji odpadów również we własnych domach. korzystać np. z worków do segregacji odpadów w które zaopatruje nas Zakład Usług Komunalnych.
Segregując odpady w szkole i w domu przyczyniamy się do ochrony środowiska. Dzięki segregacji mniej odpadów trafi na wysypiska. Dzięki przetwarzaniu surowców wtórnych oszczędzamy energię, wodę oraz zasoby nieodnawialne Ziemi, takie jak rudy metali, węgiel, ropę naftową.