Niektórym po prostu się nie chce, ponieważ trzeba się do tego porządnie przygotować. Nauczyć się tekstów na pamięć, przemyśleć gdzie i jak rozłożyć akcenty, aby oddać sens wiersza czy prozy, a w dodatku zainteresować słuchaczy. Wszystkie te umiejętności wspaniale opanowała uczennica klasy VI, Paulina Jędrysik, która kolejny już raz wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „ Echa poetica” organizowanym przez Pałac Młodzieży w Nowym Sączu.
Eliminacje do finału odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu, gdzie Paulina wygłosiła fragment prozy Ewy Nowak „ YellowBahama w prążki” oraz wiersz Wisławy Szymborskiej „ Mapa” i zajęła I miejsce na szczeblu rejonowym, uzyskując tym samym kwalifikację do finału. Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia uczestnicy nagrywali swoje wystąpienia i przesyłali do organizatorów. W tym miejscu podziękowania należą się Rodzicom Pauliny, którzy nagrali materiał i posłali do oceny fachowego jury.
Do końca nie było wiadomo, w jakiej formule odbędzie się finał w Nowym Sączu. Ostatecznie recytacje odbyły się „ na żywo”. Paulinka wystąpiła pięknie, godnie reprezentowała naszą szkołę i przywiozła stamtąd nagrody oraz dyplom finalisty, co jest wielkim osiągnięciem. Natomiast nagrodę za I miejsce w rejonach odebrała 27 maja, a wraz z nią nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy tego konkursu. Szkołę reprezentowali podopieczni pani Beaty Frączek – Sonia Balion, Jakub Domagała z klasy III oraz Hanna Piegza z klasy II oraz zwyciężczyni – Paulina Jędrysik i Emilia Momot z klasy VI wraz z opiekunem, panią Krystyną Klimczyk – Piegzą.
To już drugi w bieżącym roku szkolnym konkurs recytatorski, w którym Paulina dotarła do finału. Podziwiamy niezwykły talent dziewczynki, który pięknie się rozwija na naszych oczach. Zaczęła od sukcesów w konkursach polskiej poezji religijnej „ O pierścień świętej Kingi” w klasie III, a potem co roku regularnie osiągała najwyższe szczeble w tych i innych konkursach. Gratulujemy Paulinie, dziękujemy za pomoc techniczną i mentalną Rodzicom dziewczynki, a pozostałych uczniów zachęcamy do zaprzyjaźnienia się z poezją i prozą. Kontakt z żywym słowem czyni nas bardziej wrażliwymi, uszlachetnia i przynosi satysfakcję, czego przykładem są sukcesy Pauliny.
Odwagi! Do odważnych świat należy!
Krystyna Klimczyk – Piegza