“Wolność – to nie cel, lecz szansa, by
spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.
(…) Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć,
widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.
(…)Wolność to także i odporność serc
by na złą drogę nie próbować zejść.
(…)Bo wolność – to królestwo dobrych slow,
mądrych myśli, pięknych snów,
to wiara w ludzi.
Wolność – ją wymyślił dla nas Bóg
aby człowiek wreszcie mógł
w niebie sie zbudzić.”
M. Grechuta
11 listopada to symboliczna data,święto odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy w 1937 i 1939 roku.
Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to symboliczny Grób wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.
8 listopada po przywitaniu wszystkich zebranych oraz specjalnych gości w osobach, wójta gminy Przeciszów – pana Tomasza Kosowskiego, przewodniczącego Rady Gminy – pana Marka Trzaski oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury – pana Łukasza Fuczka rozpoczęliśmy w naszej szkole uroczystą akademię upamiętniającą 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości od odśpiewania o 11.11 hymnu państwowego. Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią panią Nataszą Kajdas-Kimak oraz chórem Bel Canto pod opieką pani Iwony Bernaś, przygotowali z tej okazji montaż słowno-muzyczny. Podczas przedstawienia zaprezentowali jakie drogi wiodły Polaków do niepodległości. Recytowano wiersze i przedstawiano krótkie scenki historyczne. Przypomniano czasy rozbiorów, kiedy Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Wspominano waleczność Polaków w powstaniach i smutny czas w historii naszej Ojczyzny, kiedy nie byłopolskiego rządu, ani wojska, ani stolicy. Kiedy to nie wolno było używać polskiej flagi ani godła, a za mówienie po polsku dzieci były karane natomiast dorośli trafiali do więzienia. Przedstawiono jedną z ważniejszych postaci, która przyczyniła się do odzyskania niepodległości, marszałka Józefa Piłsudskiego (Mateusz Kiwior) – twórcę Legionów Polskich.
W trakcie przedstawienia mogliśmy wysłuchać patriotycznych pieśni oraz mniej znanych utworów o tematyce patriotycznej. Chór wykonał marsz “My Pierwsza Brygada” znany też jako “Legiony”, który to w latach powojennych uważany była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. 14 sierpnia 2007 roku Minister Obrony Narodowej swym postanowieniem uznał “My Pierwsza Brygada” za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Mogliśmy usłyszeć także “Żeby Polska była Polską” – pieśń napisaną w 1976 r. przez Jana Pietrzaka z muzyką Włodzimierza Korcza. W latach 80. XX w. odgrywała rolę pieśni hymnicznej. Była wtedy uważana za wyraz walki z władzą komunistyczną i poparcia dla „Solidarności”. Przepięknie zaprezentowały się solistki w tym Antonina Kozak w utworze “Ojczyzno ma”, którego kompozytorem i autorem tekstu jest ksiądz Karol Dąbrowski. Ta pieśń patriotyczna została napisana w latach 80-tych, tuż po ogłoszeniu Stanu Wojennego. Popularność zyskała dzięki Mszom Świętym za Ojczyznę księdza Jerzego Popiełuszki. Pieśń “Ojczyzno ma”, bardzo szybko przedostała się do świadomości Polaków. Stała się obok Roty nieoficjalnym hymnem Solidarności. Kolejną solistką była Zuzanna Szymonik, która zaśpiewała z własnym akompaniamentem gitary “Przybyli ułani pod okienko”. “Przybyli ułani pod okienko” jest to polska pieśń wojskowa napisana w 1914 przez Feliksa Gwiżdża, który stworzył tekst do melodii ludowej. Następną z solistek w bardzo trudnej, przejmującej piosence “Wolność” Marka Grechuty była Wiktoria Ujma. Kolejną solistką była Julia Papciak w mocno zapomnianej już piosence, śpiewanej niegdyś przez Danutę Rinn – “Skrzydła”. Ten trudny technicznie utwór został skomponowany przez Włodzimierza Korcza do słów Ernesta Brylla. Była to jedna z najpopularniejszych piosenek śpiewanych w stanie wojennym przez Danutę Rinn na koncertach organizowanych w kościołach. Piosenka miała dawać bardzo wówczas pożądaną nadzieję, że bieda jest tylko chwilowa, a atrybuty naszej niegdysiejszej wielkości są tylko chwilowo ukryte, lecz nadejdzie moment, kiedy uniosą naród do czynów wielkich. „Skrzydła” stały się podobnie jak “Ojczyzno ma” jednym z nieoficjalnych hymnów podziemnej Solidarności. Utwór jest znany także pod tytułem “Polskie skrzydła” i “Jadą husarze”. Na zakończenie Julia Oleś zaśpiewała piękną, 44 letnią już piosenkę skomponowaną przez Marka Sewena do wiersza Tadeusza Kubiaka – “Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.
Uczniowie klasy VIII poruszyli także ważny współczesny problem z zagospodarowaniem naszej wolności i niepodległości. Problem wszechobecnej zawiści i zła, mediów karmiących nas agresją, braku przyjaźni i miłości. Problem ucieczki w wirtualny świat i związanego z tym uzależnienia, braku czasu rodziców dla dzieci, problem biedy, alkoholu i narkotyków. Polska, w osobie Weroniki Wędrzyk zaapelowała do wszystkich, aby zmieniać się tak, żeby Polska była Polską, gdyż los Ojczyzny jest w naszych rękach i tylko my możemy ją uleczyć lecząc siebie. Na zakończenie zacytowano słowa Cypriana Kamila Norwida, który powiedział,że “Ojczyzna to wielki zbiorowyobowiązek”. Zadano też pytania: “Czy my rozumiemy swoje obowiązki względem Ojczyzny? Czy szanujemy symbole narodowe, troszczymy się o poprawność języka polskiego, czy zachowujemy polskie tradycje narodowe?” Na te pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć sami.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akademii i wspólnie świętującym, w tym szczególnie uczniom najmłodszych klas, którzy pięknie prezentowali się z flagami, przystrojeni w nasze barwy narodowe.
Natasza Kajdas-Kimak