Bardzo niebezpieczne białe misie
Niedźwiedzie polarne zwane także niedźwiedziami białymi zamieszkują Arktykę. Prowadzą morski tryb życia, są świetnymi pływakami, a do przetrwania potrzebują jedynie kawałka pływającego lodu. Ze względu na zmiany klimatyczne następujące na Ziemi, ich obszar występowania kurczy się, a ten wspaniały gatunek drapieżników staje się coraz bardziej zagrożony.
Ciekawostki
1. Niedźwiedzie polarne są szczytowym drapieżnikiem na obszarze swojego występowania. Występują wokół bieguna północnego i w Morzu Arktycznym.
2. Im dalej na północ tym liczebność tych zwierząt spada.
3. Są najbardziej mięsożernymi spośród wszystkich niedźwiedziowatych. Zdecydowanie najczęściej zdarza im się też polować na ludzi.
4. Głównym pożywieniem niedźwiedzi polarnych są foki, a w szczególności nerpy. Niedźwiedzie zabijają je uderzeniem łapy. Oprócz fok w menu tych zwierząt znajdują się także ptaki, gryzonie, morsy, skorupiaki czy renifery. Bardzo rzadko zdarza się też, że ich ofiarami padają inne niedźwiedzie polarne
5. Szacuje się, że do przeżycia zwierzęta te musza upolować od 50 do 75 fok rocznie.
6. Niedźwiedzie polarne mogą żywić się padliną, na przykład pozostałościami po morsach czy wielorybach. Przy jednej padlinie może gromadzić się od 10 do 20 niedźwiedzi.
7. W poszukiwaniu pokarmu zwierzęta te mogą w ciągu roku przebywać dystans 15 tysięcy kilometrów.
8.Niedźwiedzie polarne są samotnikami, łączą się na krótko w pary w okresie godowym, który przypada na kwiecień i maj.
9. Po urodzeniu samice opiekują się młodymi ponad 2 lata. W tym czasie nie zachodzą ponownie w ciążę.
10. Populacja niedźwiedzi polarnych jest szacowana na 25 tysięcy osobników.
11. Długość życia niedźwiedzi polarnych to 15 do 18 lat, choć w niewoli żyją dłużej, a rekordzistka – niedźwiedzica Debby z ogrodu zoologicznego w Winnipeg dożyła sędziwego wieku 42 lat.
12. Włosy niedźwiedzi polarnych są półprzezroczyste, a ich sierść ma kolor biały, dzięki czemu potrafią świetnie kamuflować się w otoczeniu. Skóra niedźwiedzi polarnych ma natomiast kolor czarny dzięki czemu pochłania światło słoneczne i pozwala ogrzać się zwierzęciu.
13. Opływowy kształt pyska, zwężające się ku tyłowi ciało i błony pławne rozpięte między palcami pomagają tym ssakom w pływaniu. Są doskonałymi pływakami i udało się zaobserwować je ponad 90 km od lądu.
14. Zwierzęta te mogą pływać z prędkością dochodzącą do 10 km/h, a pod powierzchnią wody mogą wytrzymać do 2 minut.
15. Niedźwiedzie polarne równie dobrze co w środowisku morskim radzą sobie na lądzie czy lodowcu.
Podziwiajcie niedźwiadki polarne, które pojawiły się w naszej klasie!
Beata Frączek