W terminie 25 III – 30 III 2021 r. w naszej szkole odbył się konkurs „Europa – co o niej wiesz?”. Konkurs miał formę online – uczniowie w dwóch grupach wiekowych – klasy I-III oraz IV-VIII – odpowiadali na pytania dotyczące języków, geografii, kultury, historii, oraz miejsca Polski w Europie, uzupełniając formularze online. Konkurs, jego regulamin oraz pytania w formularzach Microsoft Forms i Google, zostały przygotowane i opracowane przez nauczycieli języka angielskiego – p. Rafała Smurzyńskiego oraz p. Karola Noculę.
W wydarzeniu online wzięło udział łącznie 24 uczniów naszej szkoły – 8 w klasach młodszych, 16 uczniów klas starszych. Pytania nie wymagały wiedzy, lecz umiejętności wyszukiwania informacji. Okazało się, że lepiej było poświęcić więcej czasu na szukanie odpowiedzi, niż szybko zaznaczyć lub wpisać błędne. Liczyła się liczba punktów, dopiero później kolejność zgłoszeń.
Podsumowanie konkursu w grupie wiekowej klas I-III:
Na pytanie o Didneyland każdy z uczestników wiedział, że znajduje się we Francji.
Najwięcej problemu sprawiło pytanie o kraj, w którym odbywa się co roku ‘Tomatina Festival’. Chodziło oczywiście o Hiszpanię.
Ze względu na fakt, że aż 4 osoby uzyskały maksymalny wynik (15/15 pkt), o miejscach zadecydowała kolejność zgłoszeń:
1. miejsce – Szymon Szubiński, klasa III
2. miejsce – Jan Panek, klasa II
3. miejsce – Sofija Kay, klasa I
wyróżnienie – Hanna Piegza, klasa II
Podsumowanie konkursu w grupie wiekowej klas IV-VIII:
Dwa spośród osiemnastu pytań były bardzo łatwe. Pytanie o flagę Rumunii oraz pytanie o to, które z podanych słów oznacza “Polska” w języku zaznaczonego na mapce europejskiego kraju – chodziło oczywiście o węgierskie słowo Lengyelország. Oba pytania uzyskały 100% popranych odpowiedzi.
Najtrudniejszym okazało się podchwytliwe pytanie “Jaki najniższy nominał występuje na banknocie euro?”. Prawidłową odpowiedzią jest “0” – wg Wikipedii “Również banknoty wydawane są w nietypowych nominałach. W 2015 we Francji ukazał się po raz pierwszy banknot o nominale zero euro. Później takie nominały wydały m.in. Francja, Niemcy i Portugalia.” Tylko jedna osoba odpowiedziała poprawnie na to pytanie.
A oto kilka innych pytań które również sprawiły uczniom problemy:
“Nad którym europejskim krajem, w czasach jego świetności, “nigdy nie zachodziło słońce”? (możesz zaznaczyć kilka odpowiedzi)” – chodziło o Wielką Brytanię i… Hiszpanię, wiele osób zaznaczyło tylko kraj, w którym mówi się na codzień po angielsku (co zapewne usłyszeli na lekcjach w szkole), jednak pierwszym państwem, o którym tak mówiono, była Hiszpania.
Trudne okazały się dwa nietypowe pytania o język, którym porozumiewali się bohaterowie fragmentów filmów. Na pierwszym z filmików był to język duński, na drugim język czeski, więc prawidłową odpowiedzią na pytanie “Jak się nazywa stolica kraju tych panów? (wpisz poprawną nazwę)” należało napisać “Praga”.
Zaskakująco trudnym było pytanie o to, które państwo ma kwadratową flagę – chodziło o Szwajcarię i Watykan, jedyne państwa na świecie z flagą o proporcjach 1:1.
Wyniki były dość zbliżone, zwyciężczyni zdobyła najwięcej, bo 16/18 pkt, pozostałe nagrodzone osoby 15/18pkt, więc i tu zadecydowała kolejność zgłoszeń:
1. miejsce – Aleksandra Domagała, klasa VIIa
2. miejsce – Zuzanna Sporysz, klasa V
3. miejsce – Kacper Szymonek, klasa V
wyróżnienie – Maksymilian Jałowiecki, klasa VI
Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście, szukając odpowiedzi na te pytania, a udział w konkursie zmotywuje Was do poszerzania wiedzy na temat Europy.
Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców. Są to wspaniałe gry planszowe, za co serdecznie dziękujemy (na stronie szkoły wkrótce pojawi się informacja kiedy będzie można je odebrać).
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz gratulujemy zwycięzcom.
Rafał Smurzyński, Karol Nocula