Królewska Warszawa – wycieczka w ramach programu „Poznaj Polskę”

W dniach 2 – 4 października 2023 roku uczniowie klasy VI, VII i VIII wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Zgodnie z planem wyjechaliśmy w poniedziałek o godzinie 7:00. Wszystkim dopisywał humor. Po kilku godzinach przywitaliśmy stolicę, którą zalewało jesienne słońce. „Witaj przygodo!” – cisnęło się na usta, gdy z entuzjazmem ruszyliśmy na Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to od stuleci stanowi centrum życia kulturalnego. Na Placu Zamkowym z wysokiej kolumny spogląda Zygmunt III Waza, który w XVI w. przeniósł stolicę Polski do Warszawy. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc jest Rynek, gdzie w centrum umieszczono pomnik Syrenki – legendarnej opiekunki metropolii. Jej postać znajduje się w godle miasta Warszawy. Zobaczyliśmy również pozostałości murów obronnych z basztami oraz barbakanem. Żwawym krokiem przeszliśmy na Trakt Królewski, który jest reprezentatywną trasą łączącą historyczne rezydencje królewskie. Trasa urzeka pałacami, klimatycznymi rezydencjami i siedzibami rządowymi.

Następnie Krakowskim Przedmieściem przeszliśmy przed Pałac Prezydencki oraz Uniwersytet Warszawski po drodze mijając kościoły, niezwykle barwne kamienice i pomniki bohaterów zasłużonych dla Polski. Udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, który mieści się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to miejsce pamięci poległych
w walce o niepodległość.

Przez wielu oczekiwana wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego stała się faktem. Muzeum jest hołdem mieszkańców Warszawy wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Budynek z zewnątrz niewiele różni
się od innych. Jednak wnętrze jest nowoczesne a ekspozycja posiada wiele multimedialnych udogodnień i w sposób wyjątkowy ukazuje historię Powstania Warszawskiego.

Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczęliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Ekspozycja podzielona jest na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami. Każdy z nas mógł doświadczyć jak działa iluzja, zrozumieć zjawiska występujące w przyrodzie i poznać prawa rządzące fizyką i chemią.

Kolejnym punktem była wizyta w Łazienkach Królewskich, czyli zespole pałacowo – ogrodowym założonym w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie pełni wrażeń wyruszyliśmy zwiedzać Pałac w Wilanowie. Początkowo była to letnia rezydencja rodu Sobieskich. Otaczające ją ogrody z upływem czasu stawały się coraz piękniejsze, a o wielkim monarsze mówiła Europa, zwłaszcza po zwycięstwie pod Wiedniem 12 września 1683.
I tak intensywnie minął nam drugi dzień wycieczki.

W ostatnim dniu, mimo jesiennego chłodu zobaczyliśmy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca ogrodu profesor botaniki Michał Szubert podzielił powierzchnię na trzy części: naukową, pomologiczną i spacerową. Mięliśmy przyjemność zobaczyć w jesiennych kolorach część spacerową.

Następnie udaliśmy się na Cmentarz na Powązkach. Jest to miejsce spoczynku wielu zasłużonych Polaków, artystów, pisarzy, polityków. My odwiedziliśmy kwaterę, gdzie spoczywają bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Na grobach Alka, Rudego i Zośki harcerze z naszej szkoły złożyli kwiaty i znicze. Pełni zadumy wracaliśmy do autokaru.

Był to ostatni punkt naszego pobytu w Warszawie. Stolicę opuszczaliśmy pełni niezapomnianych wrażeń i refleksji. Trzy dni intensywnego zwiedzania miasta przyczyniły się do integracji i wzmocnienia relacji między uczniami. Jedno jest pewne – tą wycieczkę zapamiętamy na długo.

Komentarze wyłączone.
Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie nie są zaplanowane żadne wydarzenia.

Font Resize