Światowy Dzień Braille’a

Światowy Dzień Braille’a obchodzimy 4.stycznia w dniu urodzin Louisa Braille’a twórcy alfabetu dla niewidomych.

Osoby z dysfunkcją wzroku mogą w ten sposób zapisać niemal wszystko – nawet nuty czy cyfry. Podstawa alfabetu to sześciopunkt ułożony w kształcie prostokąta, który dzięki konfiguracji liczby punktów może uzyskać aż 63 znaki. Alfabetem posługują się osoby niewidome i niedowidzące na całym świecie.

Pewnego dnia Louis wkradł się do zakładu ojca, aby się pobawić. Chwycił szydło i kiedy się pochylił, wysunęło mu się z reki i przekłuło mu oko, uszkadzając je całkowicie. Z biegiem czasu drugie ok zostało zainfekowane przez oko uszkodzone szydłem, a w rezultacie chłopiec całkowicie utracił wzrok. Dziecko oślepiło w wieku 4 lat. W wieku 15 lat opracował własny system zapisywania liter.

Louse został nauczycielem w szkole, w której wcześniej był uczniem. Był podziwiany i szanowany przez swoich uczniów, ale niestety nie dożył czasów, kiedy wynaleziony przez niego system zaczął obowiązywać na całym świecie.

W 1852 r. w wieku 43 lat zmarł na gruźlicę. W 1952 r. jego ciało przeniesiono do Paryża, gdzie złożono je w Panteonie, miejscu pochówku narodowych bohaterów Francji.

Pedagog specjalny

Komentarze wyłączone.
Font Resize